2018-09-14 18:57:00 Electronic Waste Around Us U rujnu 2018. učiteljica informatike Iva Naranđa i učiteljica Georgia Lascaris iz Grčke pokrenule su eTwinning projekt Electronic Waste Around Us. Iz naše škole u projektu su sudjelovali učenici 8. a razreda u sklopu izborne nastave informatike, a u nekim aktivnostima sudjelovali su i polaznici izvannastavne aktivnosti Ekološka skupina koju vodi učiteljica Emina Rus.
NACIONALNA OZNAKA KVALITETE: Iva Naranđa
EUROPSKA OZNAKA KVALITETE: Iva Naranđa
Projekt Electronic Waste Around Us skreće pozornost na sveobuhvatan pogled na društvene, ekološke i ekonomske aspekte elektroničkog otpada. Posebno smo razmotrili mogućnosti smanjenja, ponovnog korištenja i recikliranja elektroničkog otpada. Pored glavne teme projekta željeli smo omogućiti našim učenicima uporabu informacijske i komunikacijske tehnologije na pozitivan, siguran i kreativan način. Projekt je trajao cijelu školsku godinu 2018./2019. tijekom koje su škole osmislile i provele zajedničke aktivnosti, surađivale i razmjenjivale ideje i iskustva. Članak na naslovnici povodom pokretanja novog eTwinning projekta
PREGLED AKTIVNOSTI
PREDSTAVLJANJE I UPOZNAVANJE PARTNERA
Učenici su kreirali avatare s pomoću alata AvatarMaker i uredili svoje profile na TwinSpaceu.
Padlet za predstavljanje partnera na kojem se nalazi i naša prezentacija i razglednice:
LearningApps
Poznajemo li naše zastave i glavne gradove?
MEĐUNARODNI DAN ELEKTRONIČKOG OTPADA
Aktivnosti: Inicijalni online upitnik Edukativne igre napravljene u alatu LearningApps o recikliranju i državama partnera Slikovni rječnik s pojmovima vezanima uz e-otpad.
Članak na naslovnici: Međunarodni dan e-otpada
Slikovni rječnik:
Aktivnosti za učenike provodile su sve partnerske škole. Pripremljen je prigodni plakat koji je povezao projekt Electronic Waste Around Us i Međunarodni dan e-otpada, a koji su učiteljice postavile na panoe u svojim učionicama ili objavile na školskim mrežnim stranicama.
EUROPSKI TJEDAN ZA SMANJENJE OTPADA - EWWR 17. - 25.11.2018. Članak na naslovnici: Europski tjedan za smanjenje otpada - The European Week for Waste Reduction
Na nastavi informatike učenici osmog razreda izradili su postere u alatu Canva: Što je e-otpad Savjeti za smanjenje e-otpada (na hrvatskom jeziku) Savjeti za smanjenje e-otpada (na engleskom jeziku).
Učenici iz Grčke preveli su naš poster i napravili verziju na grčkom jeziku:
Ispisane postere dodali smo na zajednički pano u školskom eko-kutku. Odigrali smo i online igru koju su pripremili učenici iz Grčke.
Povodom Europskog tjedna za smanjenje otpada članovi Ekološke grupe pripremili su kutiju za prikupljanje elektroničkog otpada koju smo dodali u naš eko-kutak. Tako su se u našoj školi uz već postojeće oblike prikupljanja otpada aktivnosti proširile i na prikupljanje elektroničkog otpada.
Organizirano je eTwinning događanje pod nazivom EWWR - Let's reduce e-waste! tijekom kojeg su partnerske škole razmijenile ideje o provođenju aktivnosti usmjerenih na smanjenje otpada, te naš projekt učinile vidljivijim eTwinning zajednici.
Padlet za eTwinning Live Event EWWR - Let's reduce e-waste!:
IZRADA ČESTITKI IZ ELEKTRONIČKOG OTPADA Aktivnost za prosinac 2018. bila je izrada novogodišnjih čestitki iz elektroničkog otpada. Učenici su najprije pripremili dijelove koje će koristiti u izradi čestitki za što smo iskoristili neispravne tipkovnice i DVD playere. Izdvojene dijelove učenici su iskoristili za izradu čestitki i pokazali svoju kreativnost. Priprema dijelova za čestitke:
Članak na naslovnici: Čestitke napravljene iz e-otpada
Učenici su napravili još jednu čestitku, na kojoj su ispisali želje na svim jezicima projektnih partnera za što su koristili Google prevoditelj.
MEĐUNARODNI TIMOVI UČENIKA U drugom polugodištu počeli smo rad na organizacijski najzahtjevnijoj projektnoj aktivnosti, rad učenika u međunarodnim timovima koji su imali zadatak izraditi Scratch projekte, infografike u alatu Canva ili priče u alatu Storybird. Ovisno o interesima učenika, vremenu raspoloživom za ovu aktivnost i broju učenika koji će raditi u timovima, učiteljice su formirale međunarodne timove učenika za pojedine zadatke. Dogovoreno je ukupno osam timova, a mi smo odabrali rad na Scratch projektu (tim 1) i infografici (tim 2). Raspored aktivnosti i praćenje realizacije vodili smo na dijeljenom dokumentu u kojem je svaka škola unosila podatke o izvršavanju pojedinih koraka.
Tim 1:
U timu 1 radili su učenici iz tri škole: 1) 2nd Primary School of Nea Erythraia, Athens, Greece 2) 100. Yıl Atatürk Ortaokulu, Aydın, Köşk, Turkey 3) OŠ Vladimira Nazora Pribislavec, Pribislavec, Croatia
Učenici su surađivali na izradi Scratch animirane priče tematski vezane uz elektronički otpad pri čemu su upoznali osnove životnog ciklusa razvoja softvera i primijenili stečeno znanje u izradi Scratch projekta.
Učenici su napravili zajednički scenario i dogovorili koja škola će kreirati koje scene. Svaka škola kreirala je jednu ili nekoliko scena s pozadinom i likovima prema zajedničkom scenariju, napisala dijalog i izvršila kodiranje u Scratchu, provela testiranje te po potrebi ispravke. Kada je pojedina scena bila gotova, timu se javljalo da je projekt spreman za izradu sljedećeg Scratch remixa. Organizirali smo i online glasovanje za odabir naslova priče za što smo koristili anonimnu anketu na TwinSpace stranici tima. Konačni uradak: Scratch Project 1
Tim 2:
U timu 2 radili su učenici iz četiri škole: 1) 2nd Primary School of Nea Erythraia, Athens, Greece 2) 100. Yıl Atatürk Ortaokulu, Aydın, Köşk, Turkey 3) Palatul Copiilor, Botosani, Romania 4) OŠ Vladimira Nazora Pribislavec, Pribislavec, Croatia
Učenici su surađivali na izradi infografike u alatu Canva kako bi na jednostavan način prikazali složene informacije o elektroničkom otpadu. Učenici iz svake škole dodali su kratke tekstove i slike kako bi objasnili što je elektronički otpad, značaj recikliranja elektroničkog otpada te predstavili razlike između linearne i cirkularne ekonomije. Konačni uradak: Canva: Infografika 1
DAN SIGURNIJEG INTERNETA Povodom Dana sigurnijeg interneta 2019. organizirali smo tri zajedničke aktivnosti. 1) Učenici su pogledali prezentaciju o razumijevanju pristanka u digitalnom svijetu (izvor: https://www.saferinternet.org.uk/safer-internet-day/2019), te nakon toga ispunili online upitnik koji su pripremili partneri iz španjolske škole IES Escultor Juan de Villanueva, Pola de Siero. 2) Učenici su osmislili i snimili audio poruku povodom Dana sigurnijeg interneta na materinjem i engleskom jeziku. Sve naše poruke povezali smo u cjelinu i objavili na Europskom školskom radiju u Grčkoj (European School Radio). U ovoj aktivnosti sudjelovalo je pet škola: 1) 2nd Primary School of Nea Erythraia, Athens, Greece 2) 8o Dimotiko Kifissias, Kifissia, Greece 3) 8th New filadelfeia Primary school, Nea Filadelfeia, Greece 4) Aydın 100. Yıl Atatürk Ortaokulu, Köşk, Turkey 5) Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec, Pribislavec, Croatia 3) Sigurnost na internetu i elektronički otpad povezali smo tako što su naši učenici napravili poster na engleskom jeziku u alatu Canva sa savjetima što sve trebamo obrisati s naših uređaja prije nego što ih doniramo ili predamo kao elektronički otpad. Naš poster podijelili smo s partnerima, a oni su ga preveli na svoje materinje jezike.
Članci na naslovnici: Emitiranje naše zajedničke poruke na Europskom školskom radiju Članak na Portalu za škole: European School Radio: Our Safer Internet Day
DAN ETWINNINGA
Istaknuti radovi naših učenika
ELEKTRONIČKI OTPAD
Učenici su razmotrili problem elektroničkog otpada s društvenog, ekološkog i ekonomskog aspekta, istražili gdje se u Hrvatskoj nalaze sabirni centri za prikupljanje EE otpada te napravili postere u alatu Canva.
AKCIJA PRIKUPLJANJA ELEKTRONIČKOG OTPADA 9. svibnja 2019. U akciju prikupljanja elektroničkog otpada najviše su bili uključeni učenici 8. a razreda, te članovi Ekološke skupine viših razreda.
Članak na naslovnici: Održana proljetna akcija prikupljanja staroga papira i elektroničkog otpada
PREDAVANJE O EE OTPADU - VANJSKI SURADNICI 6. lipnja 2019.
Članak na naslovnici: Predavanje o električnom i elektroničkom otpadu - Duma Elektronika
Organizirano je predavanje o električnom i elektroničkom otpadu (EE otpadu) za učenike sedmih i osmih razreda. Predavanje su održali stručnjaci iz sabirnog centra za sakupljanje EE otpada Duma Elektronika. Učenici su imali priliku iz prve ruke saznati više o problemu EE otpada i mogućnostima recikliranja. Zahvaljujemo našim gostima na zanimljivom predavanju i sladoledima kojima su nas ugodno iznenadili. Prije odlaska, naši gosti su preuzeli elektronički otpad koji smo prikupili tijekom nedavne akcije.
Nekoliko dana nakon ovog predavanja, u našu školu stigle su brošure o EE otpadu iz Duma Elektronike, SpectraMedia koje smo pred sam kraj nastavne godine podijelili učenicima. Zahvaljujemo na brošurama koje će naši učenici zadržati kao podsjetnik na ovaj projekt te u njima pronaći korisne informacije koje mogu podijeliti sa svojim obiteljima.
ZAVRŠNA PREZENTACIJA PROJEKTA Kratak pregled projektnih aktivnosti koji su pripremile: Iva Naranđa, OŠ Vladimira Nazora Pribislavec, Croatia Bilge Varel, 100. Yıl Atatürk Ortaokulu, Aydın, Köşk, Turkey Irene Papadopetraki, 8th Primary School Of Kifissia, Athens, Greece Stavroula Skiada, 8th Primary School of Nea Filadelfeia, Athens, Greece Maria Tzouma, 2nd junior high school of Ioannina Intercultural Education, Greece Cristina Mato, IES Escultor Juan de Villanueva, Pola de Siero, Spain Georgia Lascaris, 2nd Primary School of Nea Erythraia, Greece Cecilia Vicoveanu, Palatul Copiilor, Botosani, Romania Elif Şimşek, Tekkeköy İmam Hatip Ortaokulu, Samsun, Turkey
ETWINNING LIVE EVENT 10. - 28. lipnja 2019. Diseminacijska aktivnost kojom je projekt učinjen vidljivijim unutar eTwinning zajednice.
DAN ŠKOLE - DAN OTVORENIH VRATA 14. lipnja 2019. Uređen je pano na kojem su istaknute najvažnije projektne aktivnosti.
EVALUACIJA PROJEKTA
Među brojnim diseminacijskim aktivnostima ističemo predstavljanje projekta na godišnjoj IKT konferenciji u Grčkoj koje je održala učiteljica Irene Papadopetraki, te predstavljanje našeg projekta u sekciji “najbolje prakse” na eTwinning bilateralnom kontakt seminaru Azerbajdžan - Turska u Bakuu, u svibnju 2019. koje je održala učiteljica Bilge Varel. Nadalje, u projektu je sudjelovalo nekoliko škola iz Grčke koje su se priključile inicijativi Bravo Schools koja ima za cilj istaknuti najcjelovitije obrazovne pristupe o pitanjima društvene odgovornosti vezanih uz 17 globalnih ciljeva UN-a za održivi razvoj. Učiteljica Stavroula Skiada koja je predstavila metodologiju i aktivnosti našeg projekta, dobila je nagradu za najbolju dobru praksu. Ponosni smo na naše partnere koji su omogućili da se projekt pokrenut u našoj školi predstavi i na tako važnim događanjima.
članak na Portalu za škole povodom završetka projekta članak na naslovnici povodom završetka projekta
Članak u Visibility of eTwinning Projects Group NEWSLETTER 9: Teaching E-waste management based on the 17 Sustainable Development Goals, Iva Naranđa i Georgia Lascaris, str. 93 - 95
Članak u Pogledu kroz prozor, travanj 2020.: eTwinning projekt Electronic Waste Around Us
|
Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec |