2018-04-23 15:10:03 Treći razredi posjetili Međimursku županiju i Muzej Međimurja Čakovec U okviru nastavnog programa Građanskog odgoja i predmeta priroda i društvo, učenici trećih razreda Osnovne škole Vladimira Nazora Pribislavec posjetili su 17. travnja 2018. u 10 sati Međimursku županiju kao glavno upravno i političko središte rodnoga kraja. U Velikoj vijećnici učenike i učiteljice Milicu Vadlja, Katarinu Mihalic i Marinu Ninić, dočekala je gđa Dijana Pahek, viši referent za društvene djelatnosti.
Tijekom razgovora i ponavljanja naučenog u školi, učenici su pokazali zavidno znanje. Veselju nije bilo kraja kada je u vijećnicu stupila zamjenica župana, gđa Sandra Herman koja je pozdravila prisutne i ispričala zanimljive zgode i nezgode iz vremena kada je i sama bila učiteljica i ravnateljica škole. Učenici su postavljali pitanja o radnom vremenu župana i zamjenice, o završetku gradnje nove škole i dvorane, o ormarićima u novoj školi… Saznali su što se to događa u vijećnici.
Sami su isprobali sustav glasovanja. ZA prijedlog zamjenice župana da škola ima šarene ormariće, bio je 31 učenik, 3 su bila protiv te 2 suzdržana. Konstatirano je da će nova škola imati šarene ormariće. Učenici su iskreno razveselili zamjenicu župana poklonivši joj sliku dvorca Feštetića koju su sami naslikali.
Slijedi šetnja tržnicom i razgledavanje crkve sv. Nikole biskupa. U Perivoju Zrinskih družilo se i krijepilo sendvičem i sokom.
U 12 sati posjetio se Muzej Međimurja Čakovec. Razgledao se dio muzeja posvećen Domovinskom ratu: lutka vojnika, policijska odora, različito oružje, mnogo slika i dokumenata.
U drugom dijelu Muzeja vodič, gospodin Zlatko Bacinger ispričao je o povijesti grada Čakovca i nastanku Staroga grada. Uz slike i stare dokumente puno se saznalo o obitelji Zrinski te o pogubljenju Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkome Novom Mjestu. Učenici su s oduševljenjem promatrali starinsko oruđe, stari zlatni sat, sliku čovjeka koji ubija lava kopljem, klavir s ključem, stare novce, pribor za jelo i mnoge druge zanimljive predmete.
U etnografskoj zbirci saznali su se blagdani na selu, običaji, svakodnevni poslovi, dječje igre te način izrade igračaka. Sretni i puni dojmova vratili su se svojim kućama. |
Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec |