2015-10-24 10:24:28 eTwinning tree campaign Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec pridružila se eTwinning događanju pod nazivom „eTwinning tree campaign“ kojeg je organizirala škola SOU Ekzarh Antim I iz bugarskog grada Kazanlak. Voditeljica kampanje Natasha Djurkova inicirala je sadnju takozvanih eTwinning stabala u školskim dvorištima diljem Europe, tijekom listopada 2015. godine. Kampanja u koju se uključilo 156 sudionika posvećena je desetoj obljetnici eTwinninga, a odvija se pod sloganom „Posadi stablo, spasi planet“ (engl. "Plant a tree, save the planet"). Učenici iz raznih država Europe posadit će stablo ili više njih u dvorištima svojih škola. Sudionici kampanje vjeruju u to da svako stablo može pozitivno utjecati na život na našem planetu i potiču učenike na promišljanje o tome na koji način bi i oni doprinijeli zaštiti planeta Zemlje. Sadnja stabala je najraširenija i najomiljenija aktivnost pomaganja Zemlji, doprinos budućnosti, a pomaže okolišu na brojne načine. Stablo filtrira zagađenje iz zraka, pomaže reciklirati vodu, sprječava eroziju tla, radi sjenu, pruža zaklon od vjetra ili kiše, dom životinjama, hranu ljudima, biljkama i životinjama, pruža zanimljiv i umirujući okoliš.
Osnovnu školu Vladimira Nazora Pribislavec u kampanju je uključila učiteljica informatike Iva Naranđa, koja je organizirala sadnju sadnice graba (lat. Carpinus betulus), u petak, 23. listopada 2015. U aktivnosti su sudjelovali učenici četvrtih razreda, polaznici izvannastavne aktivnosti „eTwinneri“ i učenici sedmih i osmih razreda koji polaze izbornu nastavu informatike. Za učenike četvrtih razreda akcija je zamišljena kao uvod u eTwinning, dok su učenici viših razreda već sudjelovali u eTwinning projektima i uz sadnju eTwinning stabla mlađim učenicima prenijeli svoje dojmove o eTwinningu. Učenici su ukratko upoznati sa osobinama posađenog stabla, postupku sadnje i potrebi brige za posađenim stablom nakon sadnje.
Kako smo se pripremili za sadnju? Najprije smo odabrali mjesto za sadnju te odabrali vrstu stabla prikladnu vrsti tla. Odabrali smo vrstu koja je domaća u našem području, jer su takve vrste najbolje prilagođene lokalnoj klimi i tlu, te predstavljaju dio prirodnog okoliša. Obični grab je bjelogorično drvo iz porodice Betulaceae koje naraste do 25 m. Ima glatku i sivkastu koru, a lišće je jajoliko i ušiljeno, dugo 5-10 cm. U jesen je zlatno-žute boje. Dobro podnosi mraz. Pripremili smo alate i kante za vodu, te prikladnu obuću i odjeću.
Kako smo zasadili stablo? Iskopali smo široku i duboku rupu da pokrije svo korijenje. Držali smo mladicu pri dnu stabljike i pazili da ne oštetimo koru. Položili smo korijenje u prirodni položaj, bez da ga savijamo. Izvadili smo kamenje i grančice iz rupe za sadnju. Zatrpali smo korijenje sadnice zemljom i čvrsto pritisnuli zemlju da odstranimo zračne jastučiće.
Što dalje? Dogovorili smo tko će zalijevati stablo narednih dana. Svi učenici pazit će na stablo i pratiti njegov rast. Nadamo se da ćemo u proljeće s veseljem gledati naše stablo kako lista.
Zahvaljujem školskom domaru Davoru Vabecu koji je iskopao rupu za sadnju, pedagoginji Nadi Jelić i razrednicama četvrtih razreda Dragi Mihoci i Anici Trstoglavec koje su pomogle u organizaciji. |
Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec |