Radionica za učenike i mentore Kamišibaj pripovjedi i scenske izvedbe

Kao domaćini radionice Kamišibaj pripovjedi i scenske izvedbe s 25 sudionika u utorak 5. prosinca  2023. godine ugostili smo prof. Ivu Nemec, univ. spec. art. Projekt Kamišibaj svojim su izvedbama obogatili učenici pripovjedači prvih kamišibaj priča četiriju međimurskih škola uz budno oko svojih mentora.

Nakon toplih riječi dobrodošlice te iskazane podrške ravnatelja Osnovne škole Vladimira Nazora Pribislavec Brune Matoteka, knjižničarke Ivane Kramar te voditeljice prof. Ive Nemec prisutni su imali prilike saživjeti se s četiri jedinstvene, ali i veoma raznolike kamišibaj priče nastale u izrazito kratkome vremenskom roku (od samo mjesec dana).

Redoslijedom prve  hrabro su zakoračile učenice OŠ Vladimira Nazora Pribislavec kamišibaj pričom nastaloj obradom mjesne legende pod nazivom Crni grof nakon čega je uslijedila usmena narodna priča  Žabica divojka dočarana živom riječju učenica OŠ Kuršanec da bi uslijedio pravi potres te je butaj bio protresen poznatom Legendom o pozoju u izvedbi učenica OŠ Dr. Ivana Novaka  Macinec. Kao šećer na kraju zanimljivu priču Kako je Bog stvorio Rome čarobnim su prahom i  moćima svojih riječi dočarale učenice OŠ Orehovica.

Pripovijedanja i scenske izvedbe pomno je pratilo stručno oko i uho voditeljice prof. Ive Nemec koja se osvrnula na svaku ispripovijedanu priču te riječima upućenim prisutnima  voditeljica Iva ponovno oduševljava sve skupine  kamišibajerica objašnjenjem da su  kamišibajeri    ′pripovjedači kamišibaj priča′ , mi dodajemo ′u nastajanju′, dok se značenje riječi kamišibaj i bajati povezuje s pričama jer njima stvaramo nešto čarobno. Na konstruktivan način primjeren i dopadan učenicima biranim izrazima u motivirajućem tonu iznijela je ideje i savjete neophodne za daljnji rast i razvoj okušavajući se u ovoj vrsti umjetnosti. Takvim pedagoškim pristupom svakako je primjer  pedagoginje iz prakse koja svakodnevno okružena djecom želi i trudi se razumjeti njihov dječji svijet i prodrijeti u njega dajući im vjetar u leđa, kao i njihovim mentoricama s ciljem poticanja i promicanja kreativnosti i stvaralaštva oživljavanjem postojećih priča te stvaranjem sasvim novih kamišibaj ostvaraja.

Za kraj nas je ugodno iznenadila lijepom viješću da je objelodanjen njezin priručnik Početnica kamišibaja koji je ukratko predstavila te je svaku skupinu učenika darovala jednim primjerkom.

Završetkom radionice učenik 8. razreda OŠ Vladimira Nazora Pribislavec Jakov Hižman  imao je priliku razgovarati s prof. Ivom Nemec o nastanku, raznolikosti, širenju i budućnosti kamišibaj priča u Hrvatskoj.

U tjednu od 11. –  15. prosinca planirana su međusobna gostovanja četiriju škola (OŠ Kuršanec – OŠ Vladimira Nazora Pribislavec, OŠ Dr. Ivana Novaka Macinec – OŠ Orehovica), dok je posljednji tjedan nastave predodređen za premijeru priče u našoj školi. Nakon provedenog zimskog odmora uživat ćemo u novim pričama.

I da ne zaboravimo, svim kamišibajerima, kamišoljupcima i onima koji će to tek postati, neka je sretan Svjetski dan kamišibaj pripovijedanja! (Obilježava se 7. prosinca, a zašto se obilježava i koju poruku nosi, saznaj u svojoj školskoj knjižnici!)

Koliko  nam je bilo prekrasno na ovom druženju, uvjerite se i sami u fotogaleriji.

Tekst napisala knjižničarka Ivana K., lektorirala učiteljica Kristina P.

objavio: Ljubica Murković   datum: 13. 12. 2023.