U GODINI ČITANJA

U GODINI ČITANJA: 100.000,00 kuna i 102 jedinice knjižnične građe za školsku knjižnicu OŠ Vladimira Nazora Pribislavec!

U posljednjima danima 2021. godine, koju je Vlada Republike Hrvatske na prijedlog Ministarstva kulture i medija proglasila Godinom čitanja, OŠ Vladimira Nazora Pribislavec obradovala je pristigla hvalevrijedna vijest; Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021.-2027. godine, donira školsku knjižnicu iznosom od 100.000,00 kuna koji će se namjenski utrošiti za nabavu izbornih književnih tekstova za cjelovito čitanje i knjižničnog programa, dok se Središnja knjižnica Roma u Republici Hrvatskoj uključila i pozamašnom donacijom od 102 jedinice knjižnične građe.

Temeljem rezultata revizije knjižnične građe, a u namjeri i želji da se učenicima i djelatnicima omogući školska knjižnica koja će kvalitetnije ostvarivati svoje zadaće te inicijativom školske knjižničarke Ivane Kramar uz potpunu autonomiju i podršku ravnatelja Škole Brune Matoteka, kao i svih djelatnika Škole, na međusobnu suradnju pozvano je te zatraženo za pomoć na više adresa, a obratilo se i Vladinom Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina unutar kojeg djeluje Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje 2021.-2027. godine.

U srijedu 15. prosinca 2021. održana je sjednica Povjerenstva za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje 2021.-2027. godine, na kojoj se Elvis Kralj, djelatnik Škole i član Povjerenstva, srčano zalagao za interese školske knjižnice OŠ Vladimira Nazora te je zahvaljujući njegovu uloženu trudu odlučeno da se donacija od 100.000,00 kuna utroši za nabavu izbornih književnih tekstova za cjelovito čitanje i knjižničnog programa školske knjižnice.

U ponedjeljak 20. prosinca 2021. u Središnjoj su knjižnici Roma u Republici Hrvatskoj, koja je smještena u prostoru Saveza Roma u Republici Hrvatskoj Kali Sara, darovane 102 jedinice knjižnične građe preuzeli djelatnici OŠ Vladimira Nazora Pribislavec, Elvis Kralj i Ivana Kramar. Nakon preuzimanja donacije održan je sastanak na kojem su uz djelatnike bili prisutni g. Veljko Kajtazi (saborski zastupnik), gđa Suzana Krčmar (predsjednica SRRH KALI SARA) i gđa Petra Medić (voditeljica Središnje knjižnice Roma u Republici Hrvatskoj). Na sastanku se djelatnike upoznalo s radom Saveza Roma u Republici Hrvatskoj Kali Sara, Središnje knjižnice Roma u Republici Hrvatskoj, Romskim memorijalnim centrom Uštica te Romskim edukacijsko-kulturnim centrom. Razgovaralo se i o školskoj knjižnici, kao i mogućnostima daljnjih zajedničkih aktivnosti te je sljedeći susret dogovoren u školskoj knjižnici OŠ Vladimira Nazora Pribislavec koji obje strane s velikom radošću iščekuju nadajući se plodnoj i kvalitetnoj suradnji.

OŠ Vladimira Nazora Pribislavec ovim putem svesrdno zahvaljuje na vrijednoj novčanoj donaciji Povjerenstva koja će doprinijeti aktualnosti, svrhovitosti i dostatnosti knjižničnog fonda s ciljem poticanja učenika na čitanje iz užitka i automatizaciji knjižničnog poslovanja, kao i donaciji knjiga Središnje knjižnice Roma u Republici Hrvatskoj. Posebna zahvala g. Veljku Kajtaziju, gđi Suzani Krčmar i gđi Petri Medić na srdačnom gostoprimstvu te pruženoj ruci daljnjem unaprjeđenju kvalitete obrazovanja učenika Škole.

Knjižničarka I.

objavio: Ljubica Murković   datum: 23. 12. 2021.