Završetak eTwinning projekta Explore Scratch - učenje programiranja i upoznavanje drugih država

OŠ Vladimira Nazora Pribislavec privela je kraju još jedan eTwinning projekt, ovog puta vezan uz programiranje. Tijekom školske godine 2017./2018. učenici viših razreda koji polaze izbornu nastavu informatike sudjelovali su u raznim aktivnostima u sklopu eTwinning projekta Explore Scratch kojeg su pokrenule naša učiteljica Iva Naranđa i učiteljica Bilge Varel iz Turske. Projektu su se pridružile škole iz Latvije, Italije, Španjolske, Grčke, Poljske, Rumunjske, Portugala, Srbije, Francuske i Turske.

Iz naše škole u projektu je sudjelovao i učitelj engleskog jezika Jurica Benčik koji je s učenicima pripremio tekstove za prezentacije o školi i animirane priče te pitanja korištena u igrama, a naša vjeroučiteljica Miroslava Novak zaslužna je za predivne fotografije Pribislavca i naše škole koje smo koristili u projektu.

eTwinning project Explore Scratch

Tijekom školske godine redovito smo izvješćivali o napretku projekta putem mrežnih stranica škole i TwinSpacea, a sada bismo istaknuli samo završne aktivnosti.

Tijekom druge polovice mjeseca svibnja 2018. u sklopu ovog projekta organiziran je natječaj za projektne partnere za izbor najboljih učeničkih radova napravljenih tijekom projekta. Provedeno je online glasovanje putem alata Tricider u tri kategorije: animirane priče, igre temeljene na animiranim pričama i razne igre. Sretni smo što je priča iz naše škole osvojila drugo mjesto u kategoriji animiranih priča.

Iako je osnovna ideja projekta bila upoznavanje učenika sa Scratchom, putem TwinSpacea projekta škole su razmijenile i razne druge ideje o podučavanju programiranja što smo u projektu vodili kao dodatne aktivnosti, a što je potaknulo ideje za budući rad. Škole su predstavile raznolike mogućnosti i aktivnosti, npr. Scratch 4 Arduino, Scratch i Makey Makey, Bebras, Safer Internet Day, Virtual Valentines Project - Microsoft in Education, Digital Learning Day, Rosadigitale Week, All Digital Week, STEM Discovery Week, European Maker Week, AutoCAD 3D printer, Pixel Art i Blockly, Educational robotics, coding unplugged.

Spomenimo i to da je više projektnih partnera nagrađeno Oznakom eSigurnosti (eSafety label), a u travnju 2018. i Oznakom eTwinning škole (eTwinning School Label) te da smo sudjelovali u obilježavanju Dana eTwinninga (eTwinning Day) u svibnju 2018.

Pred sam kraj projekta učiteljice iz nekoliko država surađivale su na pripremi pitanja za evaluacijski upitnik koji smo proveli putem Google obrasca. Rezultate evaluacijskog upitnika možete pogledati na poveznici.

Povodom završetka projekta objavili smo i članak na portalu emedjimurje.

Kratak pregled naših aktivnosti možete pogledati u završnoj prezentaciji eTwinning projekta Explore Scratch, a detaljan pregled svih aktivnosti možete pogledati na stranici projekta i TwinSpaceu.

objavio: Iva Naranđa   datum: 18. 6. 2018.

Od školske godine 2018./2019. Informatika postaje obavezan predmet u 5. i 6. razredu. O udžbenicima iz Informatike za 5. i 6. razred bit ćete naknadno obaviješteni.

« Srpanj 2018 »